اگر برای شرکتی کار می‌کنید، یا خودتان صاحب کسب و کاری هستید، حتما با مفهوم خدمات تولید محتوای تخصصی آشنایی دارید. بدون شک امروزه این موضوع بخش عمده‌ای از هر کسب و کار را تشکیل می‌دهد؛ کوچک یا بزرگ؛ خصوصی یا غیر خصوصی.

اما سوال اینجاست…

از کجا باید آن را شروع کرد؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است مقاله ما در این خصوص را مطالعه کنید تا با هم نقطه آغاز را تخصصی تر بررسی کنیم:

بیشتر بخوانید: تولید محتوا چیست؟

 

و اما بحث اصلی ما در این مطلب، بررسی یکی از مدل های هدف گذاری یعنی مدل اسمارت است. هدف ما از ارائه این موضوع در وبسیات موسسه دیده بان، بررسی چگونگی استفاده از روش اسمارت در تولید محتوا است.

مدل اسمارت (SMART) در تولید محتوا چیست؟

این روزها هدف گذاری به روش اسمارت در بازاریابی دیجیتال نیز پیشرفت های بسیاری را به وجود آورده است. در واقع برای تعریف بهتر می توان گفت با استفاده از روش اسمارت در تولید محتوا می توانید بر اساس علایق و سلیقه شخصی کاربران خودتان، آنها را جذب و به مشتری تبدیل کنید.

در هدف گذاری به روش اسمارت، علایق افراد از طریق هوش مصنوعی پیش بینی می شود. شما با مدل SMART نیازهای مشتریان و مخاطبانتان را دقیقا پیدا می کنید و در راستای آن شروع به تدوین استراتژی محتوا می نمایید.

در ادامه این مطلب قصد داریم، 5 منطق هدف گذاری به روش اسمارت را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید از این مدل برای بازاریابی محتوا خود استفاده نمایید.

۵ منطق هدف گذاری به روش اسمارت در تولید محتوا

بهتر است تمامی کسب و کارها (B2B یا B2C) پنج هدف عمده مدل اسمارت (SMART) در تولید محتوا را برای خود مشخص نمایند.

اما منظور و هدف اصلی این مدل چیست و چگونه باید این کار را کرد؟

هدف ۱: مشخص کردن

۸۴ درصد از شرکت‌های B2B می‌گویند که آگاهی از برند و محبوب کردن آن میان مخاطبان از جمله مهم ترین اهداف به شمار می رود.

چرا آگاهی از برند تا این حد حیاتی است؟ به دو دلیل:

۱. یک کسب و کار ناشناس، نمی‌تواند سرنخ تولید کند.

۲. مردم به برندها اعتماد دارند.

یک مثال بزنیم…

تا به حال فکر کرده اید چرا برخی برند ها انتخاب می کنید و برخی دیگر را حتی با کیفیت مشابه پس می زنید؟! پاسخ به این سوال می تواند یک مثال عالی برای بخش اول از هدف گذاری به روش smart باشد.

برای به درستی مشخص کردن مرحله اول و شروع تدوین استراتژی تولید محتوای خود می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • دقیقا چه چیزی می خواهید؟
  • کجا؟
  • چطور؟
  • چه وقت؟
  • با چه کسی؟
  • موانع سر راه چه چیزهایی هستند؟

هدف ۲: تولید سرنخ قابل اندازه گیری

دومین هدف مهم در بازاریابی تولید محتوا، تولید سرنخ است البته به طوری که نتایج قابل اندازه گیری باشند تا ببینیم به هدف خود نزدیک شده ایم یا نه!

منظور ما از تولید سرنخ چیست؟  تولید سرنخ یعنی ایجاد علاقه در افراد. 

در واقع ۸۳ درصد از شرکت‌های  B2Bاین هدف را برای خود مشخص می‌کنند اما نمی توانند از آن به نفع خوبی برای خود و برندشان استفاده نمایند. در هدف گذاری به روش smart در دیجیتال مارکتینگ، تولید و یا سفارش محتوا سئو شده می تواند یکی از راه های ایجاد علاقه در افراد و جذب مخاطب برای شما باشد.

مردم عاشق محتوای پرمغز، آگاهی‌بخش و مفید هستند. اگر یک وبلاگ چنین محتوایی در اختیار آنها بگذارد، حتما مخاطب آن خواهند شد.

در مرحله “اندازه گیری” در مدل اسمارت برای تولید محتوا باید ببینید در نهایت کارها و فعالیت های شما نتایج درست به همراه داشته اند یا نه!

 

هدف ۳: سرگرم‌سازی

تاکتیک‌های آگاهی از برند و تولید سرنخ بدون درگیر‌سازی، هیچ ارزشی ندارند. می‌توانید به مخاطبان‌تان ارزشمندترین اطلاعات موجود در جهان را ارائه بدهید؛ ولی اگر نتوانید آنها را درگیر کنید، این اطلاعات ارزشی نخواهند داشت.

درگیر‌سازی در درون محتوا شکل می‌گیرد و به بیرون سرایت می‌کند. باید کانال‌های رسانه‌های اجتماعی‌تان را درست کنید. از هر فرصتی برای درگیر‌سازی مخاطب استفاده کنید. هرچه که به صورت فعال‌تری آنها را درگیر‌کنید، سریع‌تر می‌توانید به چهارمین هدف نائل شوید و به طور کلی اهداف باید اسمارت باشند.

 

هدف ۴: فروش

۷۵ درصد از شرکت‌های  B2Bمی‌دانند که فروش، چهارمین هدف عمده در بازاریابی تولید محتوا است.

فروش، ضربان و نبض کسب و کار شما را تشکیل می‌دهد.

شما باید به صورت مستمر اهداف مربوط به فروش خود را واقع بینانه تعیین و بازبینی کنید. برای فروش یک هدف مشخص کنید و سپس برای رسیدن به این هدف، از طریق بازاریابی محتوا گام‌های لازم را بردارید. نتایج را تحلیل کنید؛ خیلی زود خواهید دید که چه مواردی مفید هستند و چه مواردی مفید نیستند و هدف شما این خواهد بود که چطور راه مناسب را انتخاب کنید.

هدف ۵: تهیه خوراک برای مخاطبان

مخاطبان شما به توجه و مراقبت نیاز دارند؛ خواه جدید باشند یا قدیمی.

برندها چطور مشتریان دیرینه و بازگشتی را تقویت می‌کنند؟ آنها به طور مستمر و از طریق جریان همیشه پویای محتوا این کار را انجام می‌دهند.

اهداف بازاریابی محتوا می‌توانند میان سالیانه ۲۵۰ هزار دلار یا ۱۰ میلیارد دلار در سال متغیر باشند. در این گام از هدف گذاری smart در تولید محتوا باید زمان بندی و برنامه ریزی خود را دقیق مشخص کنید و ببینید در طول زمان چطور باید با مخاطبان خود ارتباط را ادامه دهید تا آنها همچنان باعث سودآوری کسب و کار شما شوند.

سخن آخر…

شما با هدف گذاری به روش اسمارت در تولید محتوا می توانید سود کلانی در طی زمان مشخص وارد کسب و کار خود کنید. پس پیشنهاد ما این است قبل از تدوین استراتژی تولید محتوای خود، مدل smart را پیاده سازی کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)