در دنیای تولید محتوا ، حتما صحبت‌های زیادی راجع به اصول سئو شنیده‌اید، البته به این دلیل که اهمیت بسیاری نیز دارند. اخیرا لی اودن از افراد خبره این صنعت گفته است:

«اینطور به سئو فکر کنید: اگر استراتژی بازاریابی محتوا مشتری محور را مثل یک ساندویچ ببینیم، در اینصورت سئو سس مایونز آن است؛ تقریبا با تمام قسمت‌های ساندویچ ارتباط دارد و باعث بهتر شدن مزه کلی ساندویچ می شود؛ اما به خودی خود، چندان اشتهاآور نیست».

پس داشتن دانش پایه سئو در بازاریابی محتوا بسیار اهمیت خواهد داشت. بنابراین ما در این مطلب می خواهیم اصول سئو در تولید محتوا و الزامات اولیه و اساسی که برای ایجاد موفق‌ترین بازاریابی محتوا، باید از آنها آگاه باشید را بررسی کنیم.

1- اولویت اول همیشه باید کاربران باشند!

احتمالا شما هم به عنوان مخاطب این مطلب تا به حال بسیار درگیر دعوای میان رعایت قوانین سئو در تولید محتوا و بازاریابی محتوای مخاطب پسند بوده اید. اما باید واقع بین بود چرا که از نظر من نکته مهم این است که این دو این فاکتور مهم در دیجیتال مارکتینگ باید در کنار هم قرار داشته باشند تا کسب و کار آنلاین شما به موفقیت برسد .

ما در انتهای این مطلب از وبسایت دیده بان به طور خلاصه در مورد جزییات تولید محتوا بر اساس سئو صحبت خواهیم کرد اما باید همیشه به خاطر داشته باشید:

درباره چیزهایی که مخاطبان هدف شما بیشترین علاقه را به آنها نشان می‌دهند، محتوایی جالب بنویسید. این یک قانون طلایی است…

(لازم به گفتن نیست که الگوریتم‌های همیشه در حال تغییر گوگل همیشه به دنبال محتوای مرتبط‌تر و با کیفیت برای مخاطبان موتورجستجوی قدرتمند خود هستند.)

2- سئو، تنها یک تکه از پازل است…

در حالی که جستجو در گوگل، احتمالا میزان قابل توجهی از ترافیک ارگانیک را به سمت وب‌سایت شما روانه می‌کند، دیگر منابع نیز همچون ایمیل مارکتینگ و و مدیریت شبکه های اجتماعی  نیز باید در تلاش‌های شما در راستای بهینه‌سازی و جذب مخاطب، نقش برجسته‌ای داشته باشند!

اگر نمی دانید چه مقدار از کلیک های روزانه شما از موتور جستجوی گوگل روانه سایت می شود کافی است، گوگل آنالتیکس سایت خود را باز کنید و به قسمت Acquisition و سپس Overview بروید.

در آنجا خواهید دید که چه بخشی از ترافیک شما از هر یک از این هفت منبع کلیدی زیر پدید آمده است:

 • Organic search = که از جستجوی مخاطبان در گوگل به دست می آید.
 • Email
 • Direct = افرادی که از طریق یک بوک‌مارک یا نوشتن آدرس سایت به صورت مستقیم، به سایت شما می‌آیند.
 • Referral = بازدیدکنندگانی که از سایتی می‌آیند که محتوای شما را در آن سایت دیده‌اند.
 • Social media
 • Paid search = از تبلیغات کلیلی گوگل مانند ادوردز.
 • سایر = یعنی ترافیکی که نمی‌توان آن را به هیچ یک از موارد بالا نسبت داد.

3-رسانه‌های اجتماعی بر سئو تاثیر می‌گذارند

از زمان به‌روزرسانی الگوریتم Hummingbird گوگل، استفاده از شبکه های مجازی تاثیر بیشتری بر نتایج جستجو داشته‌اند. محبوبت در شبکه های اجتماعی در این الگوریتم یکی از فاکتورهای اصلی برتری به شمار می رود. در نتیجه، خیلی مهم است که در تدوین استراتژی محتوا ، یک راهبرد قوی برای شبکه های مجازی در اختیار داشته باشید که دربرگیرنده الزامات مربوط به سئو نیز باشد.

4- سئو یک فرآیند بلند مدت است

زمانی که شروع به رعایت اصول نگارش سئو می کنید و تصمیم دارید در موتور جستجوی گوگل رتبه ی قابل قبولی برای جذب مخاطب داشته باشید، انتظار تغییر سریع در تعداد کلیک ها و البته مخاطب واقع بینانه نیست!

فراموش نکنید سئو یک فرآیند بلند مدت اما همیشگی است.

با این وجود وقتی که نخستین بهبودهای مربوط به تلاش‌های جستجو را در ترافیک می‌بینید، بهتر است بدانید که فواید حاصل از آن بلندمدت خواهند بود. رعایت قوانین سئو در تولید محتوا می تواند، مطلب شما را در لینک اول موتور جستجوی گوگل قرار دهد و این موضوع بدون شک ترافیک بسیاری را سمت وبسایت شما روانه خواهد کرد.

5- کلیدواژها هنوز هم اهمیت دارند

در حالی که پیشنهاد نمی‌شود برای موفقیت در بازاریابی محتوا، نسبت به انتخاب کلیدواژها حساسیت بیش از حد به خرج بدهید، اما لازم است مطمئن شوید تلاش‌های شما باعث می‌شوند عبارات انتخابی، برای برند و مشتریان، بیشترین معنا را داشته باشند تا این امر منجر به رتبه‌بندی بهتری برای شما شود. انجام دادن کمی پژوهش مقدماتی و سپس ایجاد فهرستی از کلیدواژگان مرتبط و هدف‌گیری مخاطبان از طریق محتوا، به خودی خود می‌تواند مفید باشد.

6- رعایت اصول سئو در تولید محتوا را کمی فنی تر کنید!

بهینه‌سازی سئو شامل کمی کار فنی است، مثل اطمینان حاصل کردن از اینکه موتورهای جستجو صفحات محتوای شما را به درستی نمایه‌گذاری می‌کنند و نیز مطمئن شدن از اینکه بازهدایت (redirect) صفحات از نوع ۳۰۱ باشد تا بازدیدکنندگان همیشه به مقصد موردنظرشان روی صفحات محتوای شما بروند. برای انجام این کار، لازم است بدانید که چه محتوایی دارید و در کجا واقع شده است – بدین‌ترتیب خواهید توانست آن را مشخص کنید و با انجام ارزیابی محتوای خودتان، آن را مستندسازی نمایید.

در حالی که ما انتظار نداریم هر پست، کاندیدای ایده‌آلی برای سئو باشد، اما با درنظر داشتن موارد زیر، به آنچه که منتشر می‌کنیم، توجه ویژه‌ای داریم (برای این کار روی وردپرس، از افزونه سئوی Yoast استفاده می‌کنیم):

 • The post title or headline
 • The meta-description
 • Title tags
 • The category
 • عنوان پست یا سرخط مربوط به آن
 • فراشرح
 • تگ‌های عنوان
 • دسته مربوطه

و اما در آخر اگر سوالی در این زمینه دارید حتما در بخش کامنت با ما در تماس باشید. البته می توانید در صورت علاقه به برون سپاری، سفارش محتوای سئو شده برای کسب و کار خود را به متخصصان ما در موسسه دیده بان بسپارید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)