در این مطلب از وبسایت موسسه دیده بان قصد داریم دو نکته طلایی برای تولید محتوا را به شما آموزش دهیم! با اینکه این مقاله را برای افراد تازه کار در تولید محتوا منتشر کرده ایم تا به راحتی با مهارت الزامی برای شروع این کار آشنا شوند، اما اگر شما متخصص این کار هستید هم پیشنهاد می کنیم با ما همرا باشید تا چک لیست خود را برای ضروریات شروع کامل تر کنید.

اگر با بازاریابی محتوا آشنایی چندانی ندارید، می‌توانید ابتدا پست ما در خصوص نحوه تعریف و بررسی انواع آن رامطالعه نمایید.

 

بیشتر بخوانید: تولید محتوا چیست؟ هر آنچه باید بدانید

تولید محتوا را از کجا شروع کنیم؟

سوالی که همواره پرسیده میشود، این است که: «در بازاریابی محتوا، کار را از کجا باید آغاز کرد؟» اگر بخواهیم ساده بگوییم، دو نکته طلایی در تولید محتوا موفق وجود دارد:

 • درک اهداف
 • بیانیه ماموریت

بررسی و سنجش این موضوع در تولید محتوا تخصصی اهمیت بسیار بالایی دارد؛ نه صرفا از این جهت که به شما کمک می‌کنند چه محتوایی تولید کنید، بلکه به این دلیل که از طریق آنها می‌توانید عملکرد استراتژی خودتان را از دیدگاه سازمانی آزمایش کنید و متوجه شوید که آیا کار خاصی وجود دارد که «نباید» آن را انجام دهید یا نه! و البته متوجه می شوید برای بهبود نتایج خود در صفحات گوگل و البته جذب مشتری چه کارهایی باشد انجام دهید.

در ادامه هر کدام از نکات طلایی در تولید محتوا را که گفتیم بررسی خواهیم کرد.

درک اهداف در بازایابی محتوا

اهداف خود را مشخص کنید

برای نکته اول یادتان باشد، محتوا هرگز نباید صرفا فقط تولید شود و فرآیند تولید و انتشار آن بی هدف باشد؛ بلکه باید دست کم در راستای یک هدف بازاریابی یا تجاری باشد. ببینید که مایل هستید محتوا چگونه به کمک کسب و کار شما بیاید. برای نمونه می توانید با پاسخ به سوالات زیر اهداف مطلوب را بدست آورید:

 • آیاهدف اصلی برندیگ سازمان است؟
 • آیا قرار است ایمیل مارکتینگ داشته باشید؟
 • آیا قرار است وبلاگ خود با اصول سئو پیش ببرید؟
 • آیا لازم است مخاطبان‌تان را به مشتری تبدیل کنید؟
 • آیا لازم است مشتریان را نگه دارید و یا میزان خرید آنها را افزایش دهید (از طریق بیش‌فروشی یا فروش مکمل)؟
 • آیا لازم است مشتریان را به حامی تبدیل کنید؟

همواره به طور مستمر از خودتان بپرسید: «آیا استراتژی شما نتیجه بخش بوده است؟ » اگر متوجه شدید استراتژیی که برنامه‌ریزی کرده‌اید در جهت این اهداف نیست، شاید بهتر است آن عوض کنید.

ایجاد استراتژی محتوا و پیروی از آن

همانطور که جو پولیزی در کتاب خود با نام «بازاریابی محتوایی حماسی» نیز بیان می‌کند، استراتژی بازاریابی محتوا، دلیل نیاز به محتوا را در شرکت ترسیم می‌کند و اولویت‌ها و دیدگاه‌هایی که برای دستیابی به آن لازم است را بیان می‌دارد.

 

بیشتر بخوانید: چگونه استراتژی محتوا بنویسیم؟

 

استراتژی شما بهتر است سه ویژگی زیر داشته باشد:

 • مخاطبات هدف کسب و کار شما: افرادی که می توانند از طریق محتوای شما اطلاعات لازم خود را بدست آورند و یا به محصولات شما علاقه دارند.
 • چه چیزی به مخاطبان ارائه خواهد شد: انواع اطلاعاتی که از طریق محتوای خود ارائه خواهید کرد، چگونه خواهند بود.
 • نتیجه مطلوب برای مخاطبان و رشد کسب و کار: کارهایی که مخاطبان شما پس از مطالعه محتوا انجام خواهند داد، آیا به سود شما است.

راهنمایی: یادتان باشد، مخاطب شما هرگز «تمام افراد» نباشند– حتی اگر برای تمام افراد هم مصرف داشته باشد.

تا آنجا که امکان دارد، دقیق و مشخص باشید و سپس تا جایی که ممکن است، سعی کنید این مخاطبان را به خوبی بشناسید. شاید مخاطبان اندکی باشند که درنظر دارید با محتوای خودتان آنها را هدف بگیرید و این خیلی هم خوب است. اگر به این فکر می‌کنید که چطور میان آنها تمایز قائل شوید، این را درنظر داشته باشید که آیا نیازهای اطلاعاتی آنها نسبت به هم متفاوت است یا نه!

سخن آخر…

یادتان باشد در صورت استفاده از دو نکته می توانید به خوبی در این حوزه موفق شوید و کسب و کار خود را رونق بخشید. اگر سوالی دارید و یا نیاز به یک استراتژی موفق بازاریابی برای خود دارید هم می توانید با متخصصان ما در موسسه بازاریابی دیده بان تماس بگیرید.

آیا نکته ی دیگری هم هست که باید در بازاریابی محتوا در نظر بگیریم؟ نظرات خود را در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)