با ورود به هزاره سوم و تشدید رقابت در دنیای تجارت، فصل جدیدی در فعالیت‌های بازاریابی شکل گرفت. ایده‌های نوینی در این حوزه ظهور کرد و ساختار بازارهای جهانی را تغییر داد. شیوه‌های جدید بازاریابی جانشین روش‌های سنتی شد و علم بازاریابی با نگرشی نو شروع به تسخیر بازارهای جهانی کرد؛ اما هنوز هم اصطلاح بازاریابی عموماً با فروش و یا تبلیغات تجاری که باعث افزایش فروش می‌شود، اشتباه گرفته می‌شود. درحالی‌که فروش بخشی از عملیات بازاریابی و در واقع هدف نهایی آن است و نه حتی مهم‌ترین هدف آن.

هدف از بازاریابی شناسایی مشتری و درک نیازهای او است تا کالا یا خدمت با نیازهای وی منطبق شود و به فروش برسد. مؤسسه دیده‌بان با آگاهی از این امر مهم و با نیازسنجی جامعه هدفِ سازمان‌ها و شرکت‌ها، مناسب‌ترین و بهترین محصول را برای عرضه در یک بازه زمانی مشخص و در یک محدوده جغرافیایی خاص انتخاب می‌کند و به این صورت فرصت‌های پنهان و آشکار پیش رو را در توسعه بازار محصولات یا خدمات در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. کارشناسان دیده‌بان، خواسته‌ها و نیازهای پاسخ داده نشده را شناسایی می‌کنند و با تعریف و تخمین اندازه یک بازار تعریف شده میزان سودآوری آن را اندازه می‌گیرند. آنها در واقع مناسب‌ترین بخش بازار را برای شرکت متقاضی شناسایی و مشخص می‌کنند تا هم شرکت توانایی و امکان عرضه خدمات را داشته باشد و هم مناسب‌ترین محصولات و خدمات برای آن بخش از بازار طراحی و معرفی شود.

فعالیت در فضای جدید کسب‌وکار نیازمند انسان‌ها و سازمان‌هایی است که توانمندی لازم برای فعالیت هوشمندانه در جذب، نگهداری و رشد بازار و مشتریان را داشته باشند. به باور دیده‌بان این قابلیت‌ها تصادفی به دست نمی‌آیند و در این مسیر باید با به‌کارگیری نیروهای مستعد، آموزش‌دیده و مجهز به مهارت‌های مقتضی گام برداشت. دیده‌بان توانمندی نیروهای خود را در این حوزه تضمین و به مشتریان توصیه می‌کند از آنجا که بازاریابی مبحثی است که در بستر مشتریان و بازار شکل می‌گیرد، اهداف سازمان بر‌مبنای آرزوهای مشتری و الزامات بازار تنظیم شود.

توصیه دیگر دیده‌بان این است که برای معرفی مناسب یک شرکت اهداف، محصولات، نگرش‌ها و کنش‌های همه بخش‌ها در هماهنگی با یکدیگر باشد. وقتی شرکتی حضور خود را در بازار بر پایه یک مفهوم ارتباطی همگرا بنا کند، خودش را در رقابت‌ها بیمه کرده‌است. مفهوم ارتباط همگرا هم چیزی نیست جز داشتن یک استراتژی که تمام اهداف، محصولات، نگرش‌ها و کنش‌های شرکت را هم‌سو ساخته و در جهت آرزوهای مشتری به کار گیرد. همچنین در ادامه فعالیت‌های مربوط به فرایند بازاریابی، سازمان‌ها باید دائماً در صحنه بازار حاضر باشند، از تغییر مداوم شرایط غافل نمانند و تنها به اشتهار در بازار اکتفا نکنند. شرکت‌ها علاوه‌بر اشتهار به مفاهیم و استراتژی‌هایی نیاز دارند که نقاط تمایز آنها را با دیگران نشان دهد. در بازارهای رقابتی امروز فعالیت تجاری به ارتباطی قوی با خریداران نیاز دارد.

هر خریدار نیازها و خواسته‌ها، عادت‌ها و پیشینه فرهنگی متفاوت و ویژگی‌های روانی خاص دارد. به عقیده دیده‌بان اگر مدیر بازاریابی نیازهای مشتریان را به‌درستی تشخیص دهد و کالاها و خدمات را براساس این نیازها طراحی و تولید کند و برای کالاها و خدمات قیمت‌گذاری و بسته‌بندی مناسب انجام دهد و در اجرای برنامه‌های توسعه فروش و توزیع هم موفق باشد، فروش کار ساده‌ای خواهد بود و کالا و خدمت به‌راحتی به فروش خواهد رسید. مؤسسه دیده‌بان اجرای این فرآیند را برای متقاضیان تضمین می‌کند.